OPET TOPLUMSAL GELİŞİME KATKI SAĞLIYOR

  OPET TOPLUMSAL GELİŞİME KATKI SAĞLIYOR
“Tarihe Saygı Projesi” kapsamında 2006 yılından beri destek verdiği Eceabat Halk Eğitim kursları yılsonu sergisi büyük coşkuyla gerçekleşti.

OPET’in destek verdiği Eceabat Halk Eğitim kurslarının yılsonu sergisi 28 Haziran Salı günü Eceabat Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleşti. Büyük beğeni toplayan “2010-2011 Eğitim ve Öğretim Yılı Giyim ve El Sanatları Makine Nakışı Yılsonu Sergisi”ne, Eceabat Kaymakamı Bülent Uygur, Belediye Başkanı Kemal Dokuz, Milli Eğitim Müdürü Cemil Agas, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hüseyin Ünal ve OPET Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk katıldı.

 

OPET Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk yaptığı konuşmada Gelibolu yarımadasını baştan sona yenileyen Tarihe Saygı Projesi kapsamında, halkın bilinçlendirilmesi ve toplumsal gelişime katkı sağlamak amacıyla düzenlenen kurslara gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Gerçekleşen kurslarda; Tokat el yazmacılığı ve tahta baskı, elde kasnakla bindallı işleme, makine nakışları, tel kırma işleri, seramik ve ahşap boyama gibi unutulmaya yüz tutmuş sanatlar yeniden canlandırılmaya ve nesilden nesile aktarılmaya çalışılıyor. Selçuklu Osmanlı desenlerinden oluşan el yazmaları dikkat çekiyor. Sandıkta küflenmeye yüz tutmuş eski kumaşlar, evlerdeki eski ahşaplar, seramikler, abajurlar ve daha birçok ev aksesuarı atılmaktan kurtulurken, modern tasarımlarla yeniden evlerin köşelerini süslüyor.


Bölgenin tarihi ve turistik özelliklerini yaptıkları el işlerine aktaran kursiyerler el işlerinin satışı sonucu elde ettikleri gelirle aile bütçelerine de katkıda bulunuyorlar. Bu doğrultuda, Eceabat Belediyesi’nin desteğiyle bir bilgi merkezi kurulması ve ürünlerin burada satılması da amaçlanıyor.

 

Törende bir konuşma yapan Eceabat Kaymakamı OPET’in bölgeye verdiği destek sayesinde açılan kursların bölgede fark yarattığını ve görev yaptığı diğer ilçelerden farklı olarak Eceabat’ın çok şanslı olduğunu belirtti. Tören sonunda kursiyerler yıl içinde hazırladıkları el işi kıyafetleri sergileyen bir defile sundu.

 

Halk Eğitim Kursları Hakkında;
OPET’in 2006 yılından beri “Tarihe Saygı Projesi” kapsamında destek verdiği kurslarla, Yalova, Kumköy, Beşyol, Büyükanafarta, Bigalı ve Kilitbahir köyleri dahil olmak üzere Gelibolu halkının maddi ve manevi olarak kendini kendine yetebilmeleri hedeflenmiştir. 2135 kursiyerin katıldığı Halk Eğitim kurslarında 12 farklı daldan toplam 188 kurs bulunmaktadır. 2010-2011 kurs takviminde; el sanatlarının yanı sıra Okuma-Yazma, Bilgisayar Operatörlüğü Kursu, Türk Sanat Müziği, Aile Eğitimi, İngilizce gibi kurslar da yer almaktadır. Bu amaç doğrultusunda, 12 öğretmen istihdam edilmiş ve kurslar OPET’in desteği ile açılmıştır. 

Diğer HaberlerPARO ÜYE İŞYERLERİ

Opet Çağdaş Petrol Bir Paro Üye İşyeridir.
Çağdaş Petrol Ürünleri Paz. San. Tic. Ltd. Şti.
0212 672 17 84-96   0212 672 17 40
Talatpaşa Cad. No:1 Esenkent Esenyurt / İstanbul
Web Tasarım Ceviz Bilişim Ceviz Bilişim